730 729 044

UL. POZNAŃSKA 86; GNIEZNO

730 731 830

UL. POZNAŃSKA 235; INOWROCŁAW

TERAPIA TLENEM W LECZENIU CUKRZYCY

U diabetyków głównymi problemami, na które coś może zaradzić tlenoterapia jest zwiększona podatność na nadciśnienie sprzyjające miażdżycy i możliwość wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. W kontekście tych problemów tlenoterapia normobaryczna może przynieść cukrzykom pewną ulgę.

Cukrzyca a szybsze gojenie się ran – tlenoterapia- komora normobaryczna

Liczne badania dowiodły, że tlenoterapia jako element kompleksowej terapii zespołu stopy cukrzycowej pozwala na znaczną poprawę i ograniczenie postępowania zgorzeli, a nawet na całkowite jej wyeliminowanie. Terapia dotlenia, a więc pozwala krwi na dostarczenie większej ilości tlenu, który jest niejako pożywieniem dla komórek. W ten sposób znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, eliminuje bakterie beztlenowe i redukuje ryzyko wystąpienia infekcji. Wszystko to pozwala na szybsze zagojenie się ran.

Najnowsze badania naukowców z Dallas i Bostonu dowiodły, że regularne korzystanie z tlenoterapii normobarycznej przez pacjentów z cukrzycą redukuje ryzyko amputacji stopy aż o 33%. Dotyczy to również pacjentów, którzy z owrzodzeniem kończyny dolnej borykali się na długo przed przystąpieniem do terapii.

Korzyści tlenoterapii:

  • Redukcja obrzęków
  • Zwalczanie infekcji (np. tych atakujących tkankę kostną)
  • Zwiększenie produkcji kolagenu
  • Poprawa rozmnażania się fibroblastów i regeneracja oraz rozrost tkanek

Zwykle dla osiągnięcia pożądanych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 30 zabiegów.